Battery for Ingenico RP457c AHB474736B (250mAh, 3.7V) from CELLONIC
Not available
Expected on 01.08.2026
5% discount if ordered in advance
Compatible with
Shipping: 2.95 €
Overview
Reliable, long-lasting power for your Ingenico device with replacement batteries from CELLONIC
Stay fully-powered and productive with our high-quality 250mAh 3.7V Lithium-Polymer batteries from CELLONIC.Designed for consistent high performance and longer runtimes, our long-life replacement Ingenico batteries provide reliable power whilst cutting the need for frequent charges or battery changes.
What makes CELLONIC the best replacement battery for your Ingenico device?
• Guaranteed 250mAh capacity – Delivers 250mAh 3.7V for longer runtimes and fewer charging breaks• Premium Lithium-Polymer technology – Ensures stable power output, longer lifespan and efficient performance, all for a high number of charges
• Superior quality & safety – Rigorously tested to meet the highest standards for safety and reliability
• Easy installation & perfect fit – Simple to fit and fully compatible with your device
Product specifications:
Brand: CELLONIC
Cell type: Lithium-Polymer
Voltage: 3.7V
Capacity: 250mAh
Watt: 11.1Wh
Dimensions: x x Replaces OEM batteries: Ingenico AHB474736B
Compatible models: Ingenico RP457c – click the compatibilities tab for the full list
NOTE: For optimal performance, efficiency and battery longevity, fully charge your batteries before their first use.
Battery experts since 2004, subtel has delivered reliable batteries to millions of happy users across Europe. Order now for fast delivery & a 3-year guarantee!
Technical details
| Article number: | 943818 |
|---|---|
| Weight: | 31 g |
| Voltage: | 3.7V |
| Technology: | Lithium-Polymer |
| Capacity: | 250mAh |
| EAN: | 4063714027325 |
Reviews
Your Opinion Matters
No Reviews Yet
As of now, there are no reviews for this product. But your insights are highly anticipated! We believe in the power of genuine feedback from our verified buyers to help our community make informed decisions.
Product safety
Manufacturer / EU Responsible person
| Manufacturer | subtel GmbH |
|---|---|
| Address | Mainzer Str. 3, Berlin, 10247, Germany |
| info@subtel.at | |
| Safety data sheet | download |